Vaše otázky a odpovědi přednášejících 2022
Ing. Tomáš Košumberský
- Jak je to s “přiměřeným ziskem”? Můžu mít legálně kalkulaci se ziskovostí i třeba 40%?
ANO. Hranice nepřiměřenosti začíná někde nad 60 % - Je vhodné platit i sestru s ohledem na obrat? Abych ji motivoval k „rychlejší“ práci?
Pacient platí za čas. Budete-li rychlejší, zaplatí tedy méně, takže nadbytečný spěch není žádoucí. Je třeba se „trefit“ do zaobjednaného času, a ten využít. Sestra by měla mít pevnou mzdu s jistou složkou „osobní ohodnocení“ jako příplatek (snaha, komunikativnost, …) - Ako teda najlepšie percentuálne rozdeliť tržby? Mzdy / náklady (spotrebny materiál) / dlhodobe investície?
Cca: 45% mzdové náklady, 10% stoma materiál, 10% technologie a vybavení, 10% nájem a režie, 25% zisk - Máte nějaké data, kolik průměrně stojí založení si vlastní praxe ?
Cca: 1,3M na každou ordinaci, plus centrálně nemálo za OPG/CT + sterilka + recepce + vše zbývající (záleží na velikosti praxe a nárocích) - Může zaměstnavatel stáhnout vyplácenou mzdu s tím, že kvůli kompenzacím musel za dovolenou v předchozím měsíci odvést na odvodech více?
Ztráty z mimořádných událostí hradí podnikatel ze zisku. Na mzdy zaměstnancům „sahat“ neodporučuji! - Druhá možnost výpočtu mzdy pro zaměstnance (zubní lékař) – by kupříkladu byla 25 % a ještě – odvody?
ANO: HM = 25% z výkonu (obratu bez přeprodeje protetiky), plus 33,8 % odvodů - Kolik procent ze zisku by mel dostat lékař zaměstnanec a kolik zamestnavatel?
100 % zisku náleží podnikateli. Zaměstnanci náleží mzda (byť výkonově motivovaná). Tyto 2 kategorie spolu nemíchat. Po letech a zásluhách můžete zvážit prodat část podílu ve firmě nejlepšímu zaměstnanci a učinit z něj společníka – pak mu bude náležet i adekvátní podíl na zisku. - Když si absolvent a lékař s desetiletou praxí stanoví cenu svých výkonů dle minutové sazby, pak si abs. musí za výkon naúčtovat víc pro svou menší efektivitu?
To by bylo samozřejmě neetické a nelogické. Méně efektivní kolegy je nutné „kompenzovat“ nižší M sazbou tak, aby cena vyšla stejně/podobně. Moderní SW toto umožnují ve svém setupu. Tuto individuální MS následně třeba zvyšovat až na standardní výši dle toho, jak se bude absolvent zrychlovat.
MDDr. Michal Šujan
- Jaká je prosím nějaká Vaše průměrná doba ošetření s mikroskopem?
Konzervační jeden zub – 45 min, 2 zuby – 1h až 1h 15min, blok – 2h - Jak je to na pravackém křesle, konkrétně na Planmece, s přesunem savek doprava, když jsem levák? Jde to?
Ano jde. Je mozne prikoupit speciální rameno. - Nevadí pacientům, že si opíráte ruku o jejich čelo ?
Vůbec. Uklidňuje je to. :)) - Podle jakých kritérií si vybrat (podle CV) asistentku?
Podle CV nevybíráme. Musí nam sedět hlavně lidsky. Práci se pak naučí každý. - Jak jako levák na pravackém křesle osetrujete děti, které se nechtějí nechat položit?
V polosedě. Ale většinou se nechají. - Hygieně (atd.) nevadí když občasně asistuje recepční?
Situace se stane zřídka kdy. A hlavně těch pár dni vykrýt. Co oči nevidí, to srdce nebolí. - Jaký používáte program na kartotéku?
Bosoft
MDDr. Hedvika Kaplánová
- Neprebrali ste po starej doktorke jej celu klientelu?
Nepřebrala jsem ji a myslím si, že to bylo dobré rozhodnutí. Jednak kvůli velikosti kartotéky (s mým stylem práce a počtem ordinačních hodin bych nestíhala takové množství pacientů odbavit), a za další jsem si tím pádem mohla vytvořit svou vlastní skupinu pacientů, se kterými budeme mít o léčbě a stylu péče ve shodě. V Příbrami není v tuto chvíli o pacienty nouze, takže jsem to takto mohla udělat. Ve fakultním městě, kde pojišťovny dávají smlouvy méně ochotně a klientela se shání obtížněji, bych se možná rozhodovala jinak. - Čo sestra? Prebrali ste po doktorke alebo ste museli hľadať? Bolo to narocne?
Hledala jsem si novou sestru. Původní sestřička nebyla zvyklá na čtyřruční práci a mám za to, že pokud chce člověk začít nanovo a nenavazovat přímo na původní zvyklosti ordinace, je lepší, když se toho vymění co nejvíce. Původní sestřička navíc ani pokračovat v ordinaci nechtěla. Co se týče hledání, tak na facebooku existují přímo skupiny určené pro nabídku práce v zubní ordinaci a překvapivě pro mě nebylo nalezení sestry až tak náročné, jak jsem čekala. - Ako vnimate cenove ohodnotenie preventivek poistovnami?
Pokud to mám dělat tak, abych z toho měla dobré svědomí, nevnímám finanční ohodnocení jako adekvátní vzhledem k časové náročnosti a důležitosti. Je to paradox, protože přece alfou a omegou stomatologické péče by měla být prevence, nikoli hašení problémů způsobených nedostatečnou hygienou nebo nedůsledným provedením prevence. - Jak dlouho trvalo, než jste se dostala do zisku?
Asi devět měsíců. Byznysovou stránku vedení vlastní praxe považuju za jednu z nejtěžších, ve škole to nikdo neučí a přitom je přiměřený zisk jeden z pilířů spokojenosti v osobním i pracovním životě. Dobrá cenotvorba a důslednost v dodržování minutové sazby je opravdu klíčová. - Aké podmienky na platobný terminál máte? Aké percento z tržieb ide banke?
Poplatky se strhávají na základě toho, jakou kartou pacient platí, nicméně je to nejčastěji v rozmezí 0,6 až 0,9% z ceny, kterou pacient kartou platí, plus platím měsíčně pár stovek za vedení. - Absolvuju teď v květnu. Když stihnu založit s.r.o. do konce roku 2022, neplatí pro mě podmínky, které jsou od roku 2023? Je tedy lepší to udělat teď?
Bohužel, i když zvládnete s.r.o. udělat letos, od příštího roku budete muset splňovat podmínky pro odborného zástupce, případně do funkce odborného zástupce někoho ustanovit. - Pokud byste měla pět roků praxi a zakládala vlastní praxi s jedním křeslem, je lepší OSVČ, nebo s.r.o.?
Pokud bych měla splněny podmínky pro to, abych sama mohla být odborný zástupce, šla bych do s.r.o. Vnímám to jako výhodnější z pohledu daňové optimalizace a chránění vlastní osoby i rodiny v případě problémů.